
Przeszczep włosów u kobiet – czy to możliwe?
O przeszczepie włosów mówi się głównie w kontekście mężczyzn. Z zabiegu tego panowie korzystają bardzo często. Wynika to z tego, że to właśnie mężczyzna najczęściej boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów, a efekcie łysieniem. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy kobiet. Szacuje się, że tylko w Polsce 1/4 wszystkich przypadków łysienia dotyczy pań. W ich przypadku utrata włosów jest szczególnie uciążliwa – w końcu bujna fryzura postrzegana jest jako atrybut kobiecości i symbol atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że przypadłość powoduje u kobiet kompleksy i obniżenie poczucia własnej wartości. Paniom borykającym się z łysieniem z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej. Zobacz, czy przeszczepy włosów u kobiet jest możliwy.
Przyczyny wypadania włosów u kobiet
Powodów wypadania włosów u kobiet nie brakuje. Szacuje się jednak, że 20-60% pań cierpi na łysienie androgenowe. Dolegliwość tą najczęściej diagnozuje się u kobiet poniżej 60 roku życia. Łysienie androgenowe wiąże się z nadmiernym wydzielaniem androgenów. Objawem tego jest recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku. U kobiet łysienie androgenowe często też objawia się rozproszonym przerzedzeniem czupryny na szczycie głowy. Przyczyną łysienia androgenowego zazwyczaj są geny.
U kobiet utrata włosów spowodowana może być też chorobami takimi jak nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy nowotwory narządów płciowych. Przyczynić do łysienia mogą się też niektóre tabletki antykoncepcyjne, szczególnie te zawierające w składzie syntetyczne preparaty progesteronowe.
Wśród innych przyczyn łysienia u kobiet wymienia się:
- uwarunkowania genetyczne
- przedwczesne dojrzewanie płciowe
- guzy jajników powstałe po usunięciu macicy
- łysienie łojotokowe, pourazowe, po napromieniowaniu, po oparzeniach
- łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry owłosionej głowy
- blizny pooperacyjne na skórze owłosionej głowy pozbawione włosów
- wypadanie włosów z powodu inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, nadmiernego ściągania gumką, skręcania, stylizowania itp.
- silny stres
- zakażenie grzybicą.
Rozwiązaniem tego typu problemów może okazać się przeszczep włosów.
Objawy łysienia u kobiet
Łysienie u kobiet daje nieco inne objawy niż to pojawiające się u mężczyzn. Najczęściej spotykane problemy z włosami płci pięknej, które można zneutralizować poprzez odpowiedni przeszczep, to:
- przerzedzenie włosów na skroniach, okolicy czołowej lub na szczycie głowy
- ogólne przerzedzenie włosów
- zbyt wysoka linia brzegowa czoła
- utrata włosów po urazach
- wypadanie włosów z powodu inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, nadmiernego ściągania gumką, skręcania, stylizowania itp.
Zauważając u siebie te objawy, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wyżej wymienionych symptomów nie warto lekceważyć, bowiem brak leczenia przyczyni się do całkowitej utraty włosów. Należy tu zaznaczyć, że wiele kobiet zgłasza się do lekarza w celu wykonania przeszczepu bardzo późno, przez co leczenie musi być bardziej inwazyjne.
Kiedy można przeprowadzić przeszczep włosów u kobiet?
Przeszczep włosów to obecnie najskuteczniejsza metoda walki z łysieniem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U płci pięknej wskazaniem do tego zabiegu jest:
- łysienie, niezależnie od tego typu
- wysokie czoło – przeszczep pozwoli obniżyć linie włosów i nosić dowolną fryzurę
- intensywne zabiegi fryzjerskie i stylizacyjne, które spowodowały nadmierne wypadanie włosów
- chemio- i radioterapia,
- wypadanie włosów spowodowane menopauzą i obniżeniem poziomu estrogenów,
- rozczarowanie nieskutecznością leczenia farmakologicznego i suplementacją diety.
Jak wygląda przeszczep włosów u kobiet?
Zanim u kobiety wykona się przeszczep włosów, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjentki. To rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. W Meditravel można ją wykonać online, wysyłając maila ze zdjęciami głowy. Na ich podstawie chirurg oceni czy przeszczep włosów jest możliwy, zarekomenduje metodę transplantacji, a także ilość przeszczepów (graftów) potrzebnych do osiągnięcia optymalnego efektu. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić alkohol, kawę, napoje zawierające kofeinę, leki, suplementy diety mające wpływ na krzepnięcie krwi np. aspiryna, leki przeciwzapalne, imbir, żeń szeń oraz leki, suplementy diety i kosmetyki na wypadanie włosów.
Przeszczep włosów u kobiet można wykonać jedną z dwóch metod: FUE lub DHI. Obydwie działają podobnie i oferują wysoką skuteczność i bardzo dobre efekty. Procedura transplantacji polega na przeszczepieniu pojedynczych mieszków włosowych, najczęściej pobieranych z tyłu głowy. Mieszki po pobraniu są przygotowywane do przeszczepu, a następnie wszczepiane w obszary dotknięte łysieniem.
Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 3 do 6 godzin. Przeszczep odbywa się w jednej sesji. Transplantacji nie trzeba powtarzać. Znieczulenie miejscowe sprawia, że przeszczep włosów u kobiet jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny.
Które kliniki wykonują przeszczep włosów u kobiet?
Większość klinik chirurgii plastycznej specjalizuje się w transplantacji włosów u mężczyzn. Znacznie mniej popularny jest natomiast tego typu przeszczep wykonywany u kobiet. Chcąc oddać się w ręce specjalistów, warto więc postawić na kliniki mające doświadczenie w przeszczepach u obydwóch płci. Taką jest Klinika Clinacana z Turcji, z którą współpracuje Meditravel. Klinika może pochwalić się międzynarodowymi akredytacjami i światowej sławy lekarzami.
Nad przeszczepami włosów dla kobiet czuwa profesor dr Soner Tadlidede, który między innymi pracował na Harvardzie w USA. Tureckie kliniki chirurgii plastycznej słyną jednak nie tylko z profesjonalnego, doświadczonego personelu, ale także z wysokiej jakości sprzętem i stosowaniem najnowszych metod przeszczepu włosów.
Ile kosztuje przeszczep włosów dla kobiet?
Cenowo przeszczep włosów dla kobiet nie różni się od tego męskiego. Większość polskich klinik zabieg oferuje w cenie od 10 do 25 zł za 1 graft. Na atrakcyjniejsze ceny liczyć mogą klienci Meditravel. Wynika to z tego, że przeszczep włosów w Turcji jest nawet do 70% tańszy niż nad Wisłą. Podstawowy pakiet to koszt 2399 euro (cena za graft około 4 zł).
Obejmuje on VIP transfer na terenie Turcji, 3- dniowy pobyt w luksusowym hotelu ze SPA i śniadaniami dla pacjentki i jej towarzysza, transplantacje włosów do 5000 graftów, niezbędne badania i leki po zabiegu, konsultacje online, certyfikat gwarantujący jakość wykonywania zabiegu. Wyższe pakiety proponują natomiast polskojęzycznego opiekuna/tłumacza w czasie całego pobytu w Turcji oraz bilety lotnicze w obydwie strony dla pacjentki. Taki przeszczep włosów u kobiet jest dodatkowo przystępny finansowo. W Meditravel cena zabiegu może być rozłożona na wygodne raty.
Jakie są efekty przeszczepu włosów u kobiet?
Przeszczep włosów u kobiet pozwoli:
- ukryć zakola,
- wyeliminować łysienie na czubku głowy,
- obniżyć linie czoła (pozbyć się tzw. wysokiego czoła),
- zagęścić włosy.
Włosy zaczynają rosnąć już po 14 dniach od zabiegu, mogą one jednak wypadać. Stałe włosy zaczynają rosnąć po 3 miesiącach, na pełny efekt przeszczepu włosów należy poczekać około 12 miesięcy. Przeszczepione włosy prezentują się naturalnie i nie stwarzają efektu peruki czy doczepianych kosmetyków. Co ważne, przeszczepione włosy nie wypadają, można je normalnie stylizować, kręcić, prostować, koloryzować, podcinać, myć, pielęgnować.
Rekonwalescencja po zabiegu
Przeszczep włosów u kobiet nie jest zabiegiem inwazyjnym czy bolesnym. Oznacza to, że po transplantacji nie jest konieczna wielomiesięczna i trudna rekonwalescencja. Po zabiegu obszar dawczy (miejsce poboru graftów) zostaje zabezpieczony opatrunkiem, który już następnego dnia może być zdjęty. W klinice każdy pacjent otrzymuje luźne nakrycie głowy, które należy nosić, aby zabezpieczyć głowę przed słońcem i negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Dzięki temu przeszczep włosów u kobiet staje się zabiegiem o bardzo niskim ryzyku występowania ewentualnych powikłań.
W okresie rekonwalescencji trzeba też zadbać o to, aby do snu zakładać na szyję specjalną poduszkę, która stabilizuje pozycję głowy w czasie snu i minimalizuje uszkodzenie obszaru biorczego. Po przeprowadzonym zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń dotyczących sposobu mycia głowy i używać tylko kosmetyków otrzymanych w klinice. Pełne gojenie się skóry głowy trwa około 14 dni. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego sportu, a przez kolejne 6 miesięcy sauny, solarium i opalania. Dokładne zalecenia pozabiegowe pacjentka otrzymuje w klinice, gdzie wykonywany jest przeszczep włosów.