ginekomastia i leczenienie
  • 2
  • 0

Jak leczy się ginekomastię?

W wielu przypadkach ginekomastia (powiększenie tkanki piersi po jednej lub obu stronach piersi) u mężczyzn ustępuje samoistnie. Zwłaszcza podczas dojrzewania — zwykle ma to miejsce przed 20 rokiem życia. Wtedy leczenie zazwyczaj nie jest konieczne.

W przeciwieństwie do prawdziwej ginekomastii, pseudoginekomastia (lipomastia) powoduje gromadzenie się tłuszczu w piersiach. W tym przypadku konsekwentna redukcja masy ciała i aktywność fizyczna pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.

Przed rozpoczęciem leczenia ginekomastii wymagane jest dokładne badanie lekarskie, aby lekarz mógł znaleźć przyczyny. Jeśli ginekomastia jest spowodowana chorobą podstawową, jest ona najpierw leczona. Gdy przyczyną są problemy hormonalne, osoby nią dotknięte przyjmują odpowiednie leki regulujące równowagę hormonalną.

Jeśli te metody leczenia są nieskuteczne, dostępne są zabiegi chirurgiczne. Operacja ginekomastii jest odpowiednia, jeśli dana osoba bardzo cierpi z powodu powiększenia piersi, odczuwa ból lub ma ograniczoną ruchomość.

Jak wykonuje się operację ginekomastii?

 

Operacja ginekomastii wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Decyzję tę podejmuje wspólnie pacjent i anestezjolog. Istotną rolę odgrywa wielkość i oczekiwany czas trwania interwencji. Przed operacja lekarz informuje pacjenta o zabiegu chirurgicznym i związanych z nim zagrożeń oraz udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania. Gwarantuje to, że pacjent sam rozważy ryzyko i korzyści oraz podejmie przemyślaną decyzję.

Procedura trwa zwykle od jednej do półtorej godziny. Dwa tygodnie przed operacją osoby dotknięte chorobą powinny, jeśli to możliwe, unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew. W pewnych okolicznościach opóźniają one krzepnięcie krwi, a tym samym sprzyjają krwawieniu po zabiegu. Do środków tych należą składniki aktywne, takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy diklofenak.

Chirurg plastyczny zwykle wykonuje operację ginekomastii. Wykonuje się to przez małe nacięcie w okolicy otoczki. W wielu przypadkach dużych blizn można uniknąć dzięki nowym technikom chirurgicznym. Podczas operacji ginekomastii chirurg usuwa tkankę gruczołową oraz tkankę tłuszczową.

Jak wygląda opieka po operacji ginekomastii?

 

Po operacji ginekomastii ważne jest dokładne monitorowanie procesu gojenia się blizny pooperacyjnej. Kontrola ran jest kluczowa, aby w odpowiednim czasie rozpoznać i leczyć stany zapalne lub zaburzone, nadmierne blizny.

Lekarz przepisuje bandaże podtrzymujące lub kamizelki uciskowe, które pacjent nosi przez kilka tygodni. W tym czasie ważne jest, aby powstrzymać się od aktywności fizycznej, zwłaszcza sportowej.

Poprawa wyglądu zewnętrznego jest ważnym celem w leczeniu ginekomastii. Porównania zdjęć przed i po bardzo dobrze dokumentują powodzenie zabiegu chirurgicznego i wyjaśniają pacjentowi osiągniętą poprawę. W ten sposób każdy nowy wzrost piersi można wykryć wcześnie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *