dieta na wlosy
  • 0

Dieta na zdrowe włosy

Dieta na zdrowe włosy ? Czy to ma sens ? Jak dbać o włosy, aby były piękne, lśniące i zdrowe ?Piękne, mocne i zdrowe włosy to marzenie każdego bez względu na płeć. Zdarza się jednak, że mimo intensywnej pielęgnacji i stosowania dobrej jakości kosmetyków, nie możemy się nimi pochwalić. Powodem tego jest to, że preparaty takie jak szampony, odżywki czy maski działają tylko na zewnętrzne części włosa, a to od wewnętrznych struktur w dużej mierze zależy kondycja i wygląd włosów. Wewnętrzna kondycja włosa to natomiast efekt tego, jakie składniki odżywcze się mu dostarcza. Te w dużej mierze czerpiemy z diety. Jaki więc powinien być jadłospis na zdrowe włosy?

Dieta na zdrowe włosy – czy warto ją stosować?

Nie ma co ukrywać, że wygląd włosów zależy od stanu zdrowia organizmu. Często problemy z włosami wynikają z anemii, niedoborów witamin, zakwaszenia organizmu, diet ubogiej w tłuszcze. Oznacza to jedno: to, co jemy, ma istotne znaczenie w dbaniu o włosy. Niedobory witamin i minerałów mogą spowodować wypadanie kosmyków, ich osłabienie, nadmierną łamliwość, brak blasku.

Jakiej diety potrzebują twoje włosy?

Włosy potrzebują diety bogatej w składniki takie jak białko, minerały i witaminy – przede wszystkim A, E oraz z grupy B. Warto pamiętać, że do niedoborów tych może dojść bardzo łatwo np. w przypadku większego stresu czy odchudzania.

Białko – najważniejszy składnik diety na włosy

Pełnowartościowe białko – to najważniejszy składnik dla włosów. To właśnie ono stanowi budulec dla kreatyny, substancji, która buduje włosy. Oznacza to, że bez właściwej ilości białka organizm nie jest w stanie budować nowych włosów, w miejsce tych naturalnie wypadających.Niedobory białka powodują, że włosy są kruche, łamliwe, nadmiernie wypadają, są pozbawione blasku, a także może pojawić się łysienie rozlane. To, dlatego w jadłospisie na zdrowe włosy konieczne jest uwzględnienie produktów spożywczych z dużą ilością białka. To wysokiej jakości znajduje się w nabiale, mięsie i rybach. Na zdrowe włosy powinno się więc jeść dobrej jakości wędliny, mięso, kefir, jogurt, ryby.

Witaminy na włosy – co jeść, aby włosy nie wypadały?

W diecie na wypadanie włosów nie może również zabraknąć witamin. Te najważniejsze to:

Witaminy z grupy ACE

  • Witamina A – jej zadaniem jest pobudzanie mieszków włosowych do wzrostu, oprócz tego witamina A poprawia skład chemiczny lipidów, które są wytwarzane przez gruczoły łojowe. Nawilża włosy i chroni je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Brak witaminy A powoduje, że włosy stają się suche, łamliwe, podatne na rozdwajanie końcówek. Witamina A znajduje się w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, jarmużu, kapuście, marchewce, morelach, natce pietruszki, oleju z ryb, pieprzu zielonym i czerwonym, pomidorach, selerze, batatach, szpinaku, maśle, wątróbce, produktach mlecznych, pomarańczach, rzeżusze.
  • Witamina C – bierze ona udział w syntezie kolagenu, poprawia krążenie w skórze głowy, jest silnym przeciwutleniaczem neutralizującym działanie wolnych rodników. W przypadku niedoborów witaminy C pogarsza się funkcjonalnie cebulek włosa, czyli miejsca, gdzie powstaje kreatyna. W efekcie włosy są łamliwe i rozdwajają się. Źródłem witaminy C jest czarna porzeczka, jagody, maliny, owoce cytrusowe, papryka, kapusta kiszona, natka pietruszki, jarmuż, szpinak.
  • Witamina E – odpowiada za wzrost włosów przez stymulowanie podziałów komórkowych macierzy włosa. Zadaniem witaminy E jest również budowanie łodygi oraz neutralizowanie działania wolnych rodników. Jako silny przeciwutleniacz pozytywnie wpływa na nawilżenie włosów. Witamine E w dużych ilościach znaleźć możesz w jajach, maśle, orzechach, nasionach roślin oleistych (soja, słonecznik, dynia), pieczywie pełnoziarnistym, zielonych warzywach.

Witaminy z grupy B

  • Witaminy z grupy B – największe znaczenie dla kondycji włosów mają witaminy B1, B2, B6. Uczestniczą one w procesach metabolicznych, które zachodzą w strukturach kosmyków, a także odgrywają ważną rolę w produkcji aminokwasów budujących włosy. Źródła witaminy B1: botwinka, buraki, mniszek lekarski, grejpfrut, szpinak. B2: botwinka, marchew, seler, zielony pieprz, jarmuż, pietruszka, szpinak.  B6: marchew, cytryna, gruszki, ziemniaki, szpinak.
  • Witamina B5 –  Nazywana też kwasem pantotenowym. Jej zadaniem jest pobudzanie komórek budujących łodygę włosa do szybszego wytwarzania kreatyny. Witamina B5 wpływa również na sprężystość włosa, jego zdolność do absorpcji wody i utrzymania niezbędnej wilgotności. Witaminy B5 szukaj w fasoli, kapuście, kalafiorze, zielonych warzywach, pyłku pszczelim, mleczku pszczelim, cytrusach, rybach morskich

Biotyna na zdrowe włosy

Dieta na wypadanie włosów obowiązkowo powinna zabierać duże ilości produktów bogatych w witaminę B7, czyli biotynę. Jest ona odpowiedzialna za stymulowanie porostu włosów. Już 3 miesiące spożywania produktów bogatych w biotynę i suplementowanie nią diety pozwala na pojawienie się tzw. baby hair. Niedobory witaminy B7 przyczynią się do powstawania łupieżu i spowolnią pracę cebulek włosów. Biotynę dostarczysz wraz z żółtkami jajek, drożdżami, soją, soczewicą, ciecierzycą, fasolą, grzybami, surowym kakao, masłem orzechowym, orzechami ziemnymi.

Kwasy tłuszczowe omega 3

W diecie na wypadanie włosów bardzo ważną rolę odgrywają zdrowe tłuszcze. Mianem tych określa się kwasy omega 3. Występują one w oleju lnianym, oliwie, oleju z orzechów włoskich, oleju kokosowym, awokado. Już niewielka dawka kwasów omega 3 będzie chronić przed wypadaniem włosów i ich łamliwością. Dodatkowo zdrowe tłuszcze korzystnie wpłyną na porost włosów i odbudowę cebulek.

Minerały na zdrowe włosy

W diecie na piękne włosy nie może zabraknąć minerałów.

Żelazo – jest istotnym składnikiem, który należy gościć w swojej diecie, aby zachować zdrowe i lśniące włosy.

Żelazo jest związane z oddychaniem komórkowym. Oddychanie komórkowe dostarcza niezbędnej energii do wzrostu włosów. Żelazo, poprzez swój wpływ na specyficzny enzym, odpowiada za prawidłową budowę oraz termin wzrostu włosa.Tak jak i w innych przypadkach żelazo na początku dostarczane jest do większych organów naszego ciała, a następnie, pozostała reszta do włosów. Dlatego tak ważne jest systematyczne spożywanie tego pierwiastka w odpowiedniej ilości.Żelazo można spotkać w: jajkach, wołowinie, drożdżach, tłustych rybach, orzechach, warzywach strączkowych, pokrzywie, pietruszce, suszonych śliwkach, otrębach, burakach, pestkach dyni czy awokado. Należy jednak pamiętać, aby nie spożywać większej ilości żelaza niż wskazuje norma, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia.

Cynk

Włosy są zbudowane z aminokwasów i to dzięki nim powstają. W organizmie kontroluje metabolizm aminokwasów, w związku z tym ma wpływ na prawidłowy wzrost włosów, poprzez wpływ na tworzenie keratyny.Poprawia także odporność oraz zapewnia ochronę komórek organizmu przed wolnymi rodnikami. Cynk wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, a także poprawia wchłanianie witaminy A.Znajduje się w wielu produktach, jednak spożywanie go razem z niektórymi substancjami niweluje jego dobroczynne działanie. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że podczas spożycia nawet dużej ilości cynku zarówno ze słodyczami czy błonnikiem, nie zostanie on wchłonięty i mogą wystąpić duże niedobory.Cynk możemy odnaleźć w ostrygach, wątrobie wołowej, wątrobie cielęcej, mięsie duszonym, indyku pieczonym, cebuli a także groszku zielonym. Niestety bardzo ciężko jest zaspokoić dobową dawkę cynku, ponieważ jedynie ostrygi zawierają go więcej. W pozostałych produktach zawartość cynku jest znacznie mniejsza.

Miedź

Cynk ma znaczny wpływ na nasze włosy, ponieważ poprzez wzmocnienie mostków dwusiarczkowych występujących we włosach, wpływa na wzmocnienie także ich struktury.Miedź ma także wpływ na powstawanie keratyny, czyli białka, z którego zbudowane są włosy. Dodatkowo miedź wpływa na kolor naszych włosów, ich sprężystość, odczyn skóry, a także proces starzenia się.Najlepszym źródłem miedzi jest wątróbka, orzechy włoskie, otręby, płatki owsiane, kakao, mięso i nabiał.

Krzem

Poprawia wytrzymałość oraz elastyczność włosów. Dodatkowo zwiększa także ich grubość. Bierze także udział podczas syntezy kolagenu, keratyny oraz elastyny, dzięki czemu wpływa na zdrowie skóry, włosów oraz paznokci.Poprawia stan włosów, zwiększa tempo ich wzrostu oraz zmniejsza ich wypadanie.Występuje w wielu owocach, warzywach, brązowym ryżu, chlebie razowym, ziemniakach, szpinaku, otrębach, płatkach owsianych, truskawkach, skrzypie polnym, czosnku oraz szczypiorze.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to inaczej antyoksydanty są to substancje, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie mają właściwości antyrakowe.Antyoksydanty dzieli się na egzogenne, czyli takie które są pobierane z pożywieniem oraz endogenne, czyli wytwarzane w organizmie człowieka. Antyoksydantami są między innymi karotenoidy, polifenole, witaminy C i E.Przeciwutleniacze wpływają na poprawę ukrwienia skóry, przez co zapewniają lepsze odżywienie mieszków włosowych, a to powoduje poprawę kondycji włosów.Największe źródła antyoksydantów znajdują się w zielonej herbacie, owocach – szczególnie w borówkach i jagodach, warzywach, orzechach, a także w winie, wątróbce, tuńczyku i jajkach.Pomimo dostarczenia do organizmu antyoksydantów w diecie należy także pamiętać o tym aby stymulować powstawanie przeciwutleniaczy endogennych. Dlatego należy pamiętać, żeby w diecie nie zabrakło ryb, szczególnie morskich, orzechów oraz nasion słonecznika.

Zdrowa dieta na włosy – kiedy nie pomaga?

Niestety nie zawsze zbilansowany jadłospis pozwoli poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów. Nawet najlepsza dieta nie jest lekiem na nadmiernym wypadaniem włosów. To można wyleczyć jedynie za pomocą przeszczepu włosów. Jest to obecnie najskuteczniejszą metodą walki z łysieniem. Skorzystać mogą z niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli więc zdrowa dieta i właściwa pielęgnacja czupryny nie pomagają, to zgłoś się do Meditravel. Pomożemy w organizacji  przeszczepu wlosów w Turcji w najlepszej klinice znajdującej się w Stambule. Dzięki naszej pomocy nie tylko znowu będziesz mógł/a cieszyć się gęstymi włosami, ale i nie wydasz majątku. Przeszczep włosów w Turcji z Meditravel jest o 1/3 tańszy niż w Polsce.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *