- Przeszczep włosów
- przez Redakcja MediTravel
Czy stres może powodować wypadanie włosów?
Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy wydają się cieńsze niż wcześniej i zastanawiasz się, czy przyczyną tego może być stres. Nic dziwnego. Od korków ulicznych, przez problemy w pracy, po relacje z rodziną i przyjaciółmi, w dzisiejszym świecie stres jest wszędzie i może powodować wypadanie włosów.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć o związku między stresem a wypadaniem włosów.
Czy stres powoduje wypadanie włosów?
Z biologicznego punktu widzenia włosy nie są konieczne do przetrwania. W rezultacie, gdy doświadczasz stresu, porost włosów jest jedną z pierwszych rzeczy, które zatrzymuje twoje ciało.
Ogólnie łatwiej jest zrozumieć, dlaczego stres fizyczny, taki jak poważna choroba lub uraz, poród, przechodzenie zmian fizycznych, takich jak menopauza i operacja, wpływają na organizm. Natomiast stres emocjonalny i psychiczny ma również żniwo fizyczne, powodując takie problemy, jak:
- Zaburzenia snu
- Niedobór żelaza
- Niedożywienie (niedobory i zaburzenia równowagi witamin i minerałów)
- Słabe trawienie i problemy z trawieniem
- Seksualna dysfunkcja
- Brak energii
- Przewlekłe bóle głowy
- Częste infekcje wirusowe.
Badania pokazują, że stres i związane z nim problemy fizyczne mogą uwalniać określone hormony zwane kortykosteronem, które hamują wzrost włosów. Im więcej stresu doświadczasz, tym więcej produkujesz tego hormonu. Każdy jest inny, ale u niektórych osób może to wywołać lub zaostrzyć wypadanie włosów.
Jakie rodzaje wypadania włosów powoduje stres?
Włosy rosną w trzech fazach: faza wzrostu, faza przejściowa i faza spoczynku, która obejmuje wypadanie. Stres może wpływać na różne fazy cyklu włosowego, powodując przerzedzenie włosów, a nawet łysienie.
Łysienie telogenowe
Występuje podczas fazy wzrostu cyklu włosów i może być związane ze stresem, jeśli twoje ciało utrzymuje włosy w fazie spoczynku jako środek ochronny. Innymi słowy, telegenowe wypadanie włosów następuje, gdy przestają rosnąć nowe włosy i sprawia, że włosy, łatwiej wypadają.
Znaczący lub utrzymujący się stres fizyczny, psychiczny i emocjonalny może wywołać łysienie telegenowe.
Może występować u Ciebie łysienie telegenowe, jeśli masz:
- Nagły początek wypadania włosów.
- Rozlane wypadanie włosów (na całej głowie, a nie w jednym miejscu).
- Wypadanie włosów, które pojawia się i znika.
Łysienie plackowate
Stres może również powodować łysienie plackowate, czyli stan autoimmunologiczny, który powoduje, że białe krwinki atakują mieszki włosowe. Możesz mieć łysienie plackowate, jeśli zauważysz:
- Twoje włosy wychodzą w kępach.
- Włosy wypadają w okrągłych lub owalnych łatach.
- Włosy wypadaja w innych obszarach ciała.
Ważne jest, aby pamiętać, że łysienie plackowate może pojawić się nagle lub odbywać się stopniowo.
Inne wypadanie włosów związane ze stresem
Czasami stres może powodować inne rodzaje wypadania włosów, w tym trichotillomanię, silną i rozpaczliwą chęć wyrywania włosów oraz łysienie androgenowe, które wynika z podwyższonej wrażliwości na męskie hormony.
Czy jest pomoc na wypadanie włosów związane ze stresem?
Tak! Jednym z najlepszych sposobów na poznanie tajników własnego wypadania włosów jest zaplanowanie konsultacji z ekspertem, takim jak trycholog.
Chociaż wszystkie wyniki są różne, wielu pacjentów z łysieniem telegenowym i łysieniem androgenowym związanym ze stresem odnosi sukces dzięki jednej lub więcej procedurze odbudowy włosów, takich jak:
- Niestandardowe mieszanki leków na receptę
- Nieinwazyjna, niskopoziomowa terapia laserowa
- Przeszczep włosów FUE
- Iniekcje egzosomalne z mezenchymalnymi komórkami macierzystymi
- Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP).
Nasz zespół oferuje ciągłe wsparcie i poświęca czas, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania lub wątpliwości, które masz od dnia konsultacji, w trakcie leczenia i po przeszczepie włosów — w tym pytania dotyczące radzenia sobie ze stresem w celu zminimalizowania utraty włosów w przyszłości.