wypadanie włosów
  • 5
  • 0

Choroby, które powodują wypadanie włosów

Choroby – to często one są problemem wypadających włosów. Wypadanie włosów to problem, z którym borykają się mężczyźni i kobiety na całym świecie. Czasami przyczyną wypadania włosów jest zła dieta, uboga w cenne mikroelementy, przewlekły stres, niewłaściwa pielęgnacja, przyjmowane leki a nawet pogoda. Czasami jednak przyczyna wypadania włosów tkwi w głębiej – w chorobie. Przyjrzyjmy się chorobom, które najczęściej powodują przerzedzenie i utratę włosów.

CHOROBY TARCZYCY – HASHIMOTO

Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę wzrasta ponad normę (nadczynność tarczycy) zwiększa się metabolizm. Skutkuje to wieloma zmianami w organizmie. W przypadku włosów zmiana ta powoduje przyspieszenie ich cyklu wzrostowego. Efektem są bardzo cienkie, łamliwe, kruche włosy, które szybko się starzeją. Nadczynność tarczycy może powodować łysienie plackowate, w którym włosy wypadają kępkami, tworząc pola bez włosów oddzielone od siebie owłosioną skórą głowy, jak i równomierne łysienie całej skóry głowy.

Choroba Hashimoto jest specyficznym, przewlekłym zapaleniem tarczycy. Jest chorobą autoimmunologiczną, które może mieć związek z wypadaniem włosów. Hashimoto to choroba związana z powiększoną tarczycą. Skutkuje odczuwaniem nieustannego zmęczenia, a także wypadaniem włosów. W czasie trwania choroby ukrwienie głowy jest słabe, a poziom tyroksyny, hormonu wytwarzanego przez tarczycę, znacząco się obniża. Efektem są przerzedzone, łamliwe, kruche włosy.

TOCZEŃ UKŁADOWY

Jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że podczas jej przebiegu organizm atakuje sam siebie. Dla choroby charakterystyczne jest nasilone wypadanie włosów, zmiany skórne, bóle i obrzęki stawów, rumień na twarzy oraz nadwrażliwość na światło.

ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Jednym z objawów tej choroby jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Chorobie bardzo często towarzyszą nieregularne i skąpe miesiączki, nasilony trądzik, nieuzasadnione tycie oraz nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

ŁUSZCZYCA SKÓRY GŁOWY

Łuszczyca to choroba skóry, która nie powoduje bezpośrednio łysienia, ale wpływa pośrednio na fakt wypadania włosów. Dzieje się tak dlatego, że stany zapalne i podrażnienia mieszków włosowych będące jednym z wielu efektów łuszczycy powodują wypadanie włosów.

ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY. ŁUPIEŻ PSTRY

Łojotokowe zapalenie skóry to stan nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe wywołane nadmiarem androgenów oraz progesteronu. Na łojotokowe zapalenie skóry bardzo często chorują młodzi mężczyźni po 18 roku życia, dlatego jest ono jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u nastolatków i dwudziestolatków. Przyczyną wypadania włosów jest łojotok, a także będący jego efektem łupież. Sytuacji nie polepszają liczne zrogowacenia i stan zapalny cebulki włosa będący konsekwencją tej choroby.

Łojotokowemu zapaleniu skóry często towarzyszy łupież. Jest to tak zwany łupież pstry. Przybiera postać pokrywających skórę głowy żółtych łusek. Łupież powoduje silny świąd i stany zapalne, a wraz z upływem czasu przeistacza się w twarde, bardzo nieprzyjemne strupy. Nieleczony rozprzestrzeni się na całej głowie, czego konsekwencją może być nawet całkowite wyłysienie.

ANEMIA

Anemia, nazywana również niedokrwistością to stan patologiczny, w którym liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) lub ilość zawartej w nich hemoglobiny nie wystarczają do właściwego utlenowania tkanek. Pierwszym objawem braku żelaza jest zazwyczaj apatia i bezpodstawne, nieustanne zmęczenie. Cera wygląda niezdrowo, skóra jest sucha i nieprzyjemna w dotyku. Włosy są kruche, z rozdwojonymi końcówkami, łamliwe, wypadają w nadmiernej ilości.

CUKRZYCA

Podwyższony poziom glukozy zagęszcza krew, w związku z czym krew ma utrudniony swobodny przepływ, co sprawia, że mieszek włosowy nie otrzymuje potrzebnych mu składników odżywczych. Osoby chorujące na cukrzycę mają do czynienia z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, które odżywiają mieszki włosów – proces wzrostu włosa zostaje zahamowany, a pozbawiony dopływu krwi włos rośnie wolniej lub wypada.

ŁYSIENIE PLACKOWATE

Jest to choroba autoimmunologiczna obejmująca utratę włosów na głowie, twarzy i ciele. Ten typ łysienia występuje rzadziej dotykając 2 % światowej populacji. Ta przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych pojawia się w dowolnym momencie i może być bardzo wyniszczająca psychicznie. Pozostawia na skórze głowy rozległe plamy, podobne kształtem do placków.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Jest to choroba skóry, która polega na genetycznie uwarunkowanej nieprawidłowej reakcji na alergeny. Objawia się niezwykłą suchością skóry i bardzo silnym świądem. Mieszki włosowe osadzone w skórze dotkniętej atopowym zapaleniem skóry są niewystarczająco zakorzenione i słabe, sytuację pogarsza silny świąd, który wywołuje silną potrzebę drapania skóry.

BORELIOZA

Borelioza to groźna, potencjalnie śmiertelnej choroba, atakującej układ nerwowy i wiele narządów wewnętrznych, a także skórę człowieka. Podczas choroby cierpią także włosy, które wypadają w trakcie jej przebiegu w bardzo dużych ilościach.

CHOROBA ADDISONA

Jest to schorzenie układu hormonalnego spowodowane przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Dawna nazwa tej choroby (cisawica) nawiązuje do bardzo charakterystycznego ciemnienia skóry występującego u osób cierpiących na tego typu schorzenie. 

TRICHOTILLOMANIA

Jest to zaburzenie psychiczne, które objawia się niepohamowanym wyrywanie włosów, najczęściej z głowy, a także z brwi, rzadziej z rzęs i innych części ciała.

CHOROBY NOWOTWOROWE

Choroby nowotworowe bardzo często łączą się z wypadaniem włosów. W przypadku chorób nowotworowych możemy mówić o dwojakim rodzaju łysienia:

– łysienie jako konsekwencja choroby

  • zazwyczaj nie jest odwracalne
  • następuje najczęściej w przypadku nowotworów skóry atakujących powierzchnię głowy, które niszczą również cebulki włosów

– łysienie jako konsekwencja metod leczenia choroby

  • w tym przypadku dochodzi do zatrzymania wzrostu włosów
  •  tego typu łysienie jest odwracalne po zakończeniu leczenia.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *