Popularnosc zabiegow medycyny estetycznej za granica
  • 1
  • 0

Turystyka medyczna i operacje plastyczne za granicą – dlaczego ludzie wyjeżdżają za granicę?

Turystyka medyczna to pojęcie, które coraz częściej możemy usłyszeć, zobaczyć w tekście lub wychwycić podkreślone w internetowym artykule. Nie powinniśmy się dziwić. Turystyka medyczna była uprawiana przez człowieka od czasów starożytnych. Po dziś dzień cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w całej Europie, Azji południowo-wschodniej, Ameryce północnej, środkowej i południowej. Co zatem kryje się pod pojęciem turystyki medycznej? Gdzie szukać jej początków? Jak ewoluowała i gdzie rozwija się teraz najlepiej? W czym tkwi jej sekret i na czym opiera się niesłabnący sukces?

Czym jest turystyka medyczna?

Turystyka medyczna to pojęcie definiujące połączenie turystyki z leczeniem. Podróżny, którego nazywa się turystą medycznym, wybiera się poza granicę swojego kraju, w świadomym celu polepszenia i poprawy stanu swojego zdrowia lub/i poprawy estetycznego wyglądu. Wyjazd taki łączy się z rekonwalescencją, wypoczynkiem, regeneracją, z poznawaniem lokalnych atrakcji, zabytków, zasobów naturalnych, kultury i tradycji oraz z rozrywką.

Według formalnej definicji turystyka medyczna jest obok turystyki uzdrowiskowej, wyjazdów bazujących na odnowach w spa i wellness (stan równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka) elementem turystyki zdrowotnej.

Dlaczego ludzie wyjeżdżają za granicę?

Za główne determinanty w turystyce medycznej uważa się:

  • niższe ceny, czyli możliwość skorzystania z identycznego zabiegu, przy zachowaniu takiej samej jakości i standardu usługi przy dużo niższej cenie
  • posiadanie skomplikowanej choroby np. onkologicznej, kardiologicznej, która wymaga specjalistycznych metod leczenie, wykwalifikowanych profesjonalistów i odpowiedniego sprzętu
  • zapadalność na bardzo rzadkie choroby lub choroby o podłożu genetycznych, które wymagają wykwalifikowanej kadry
  • rekomendacja znajomych czy bliskich, którzy dokonali podobnego zabiegu
  • lepsze technologie, wyższy poziom opieki medycznej, nowocześniejszy sprzęt, profesjonalna pozabiegowa opieka
  • efektywniejsze, skuteczniejsze metody leczenia
  • doświadczeni lekarze, którzy specjalizują się w konkretnej, bardzo wąskiej dziedzinie
  • brak ubezpieczenia pokrywającego koszty danego leczenia we własnym kraju
  • większa dostępność zabiegów niż w rodzimym kraju
  • potrzeba zmiany wizerunku, zmiany płci połączona z potrzebą intymności
  • brak legalizacji niektórych zabiegów medycznych we własnym kraju, dla przykładu – aborcja, in vitro, zmiana płci

Jak narodziła się turystyka medyczna?

Genezy turystyki medycznej trudno by szukać w nowożytności, jej korzenie bowiem sięgają starożytności. Za kolebkę turystyki medycznej uważa się miejscowość Epidauros w Grecji. Mieściła się tam świątynia greckiego boga medycyny Asklepiosa pełniąca jednocześnie funkcję szpitala i sanatorium. Rzymianie korzystali z termalnych uzdrowiska, a plemiona zamieszkujące Europę odwiedzały gorące źródła.  W Indiach rozwijała się medycyna ajurwedyjska i joga.

Lecznicze źródła, gorące naturalne kąpiele, zdrowe górskie powietrze, wody mineralne. Modne nadmorskie kurorty w Wielkiej Brytanii, miejscowościach wokół leczniczych źródeł choćby w Austrii, Niemczech i Szwajcarii – podróże związane z leczeniem, poprawą stanu zdrowia czy samopoczucia znane były ludzkości od najdawniejszych czasów.

Gdzie turystyka medyczna rozwija się najlepiej?

Badania jednoznacznie wskazują, że największym zainteresowanie na rynku turystyki medycznej cieszą się zabiegi stomatologiczne ze szczególnym uwzględnieniem implantologii i zabiegów ortodontycznych. Na dalszym miejscu są zabiegi chirurgii plastycznej, takie jak: operacje powiększania i pomniejszania piersi, liposukcja, korekcje uszu, nosa i powiek oraz lifting twarz. Pacjenci decydują się także na operację usunięcia woreczka żółciowego, leczenie otyłości, wymianę stawu biodrowego i kolanowego oraz na zabiegi okulistyczne.

Na leczenie do Polski najczęściej przyjeżdżają Brytyjczycy, Niemcy i Skandynawowie oraz coraz częściej Amerykanie. Obywatele Europy zachodniej kierują się do Europy wschodniej, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych do Meksyku. Prym wśród azjatyckich krajów wiodą Tajlandia, Indie, Singapur, Malezja i Korea Południowa, to tu przybywają głównie Amerykanie, by dużo taniej poszukać  wysokiej jakości opieki stomatologicznej, ortopedycznej, zabiegów medycyny estetycznej, a także oddać się w ręce specjalistów od leczenia otyłości.

Ranking krajów turystyki medycznej

Kraje, które przodują w rankingu turystyki medycznej to: Tajlandia, Meksyk, Stany Zjednoczone, Singapur, Indie, Brazylia, Turcja i Tajwan.

  • Tajlandzkie szpitale kuszą niezwykle korzystnymi cenami oraz bardzo bogatą ofertą zabiegów ze wszystkich działań medycyny. To tu dokonuje się wiele operacji zmiany płci. Rekonwalescencja należy do bardzo przyjemnych – Tajlandia to pyszny, piękny, uśmiechnięty i bardzo tani kraj.
  • Meksyk to także korzystne ceny, świetni eksperci i jakościowe zabiegi przede wszystkim chirurgiczne i stomatologiczne.
  • Stany Zjednoczone – to odrobinę inny rodzaj turystyki medycznej, bo ceny są tu bardzo wysokie.  Kluczem są tu eksperci, świetni specjaliści bardzo rzadkich chorób.
  • Indie – ceny, ceny, ceny! w połączeniu ze specjalistami w dziedzinie kardiochirurgii.
  • Brazylia to lider zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej. Ceny plus jakość.
  • Turcja szczyci się największą liczbą certyfikowanych szpitali, dodajmy do tego świetnych specjalistów i rewelacyjne ceny, a odpowiedź przyjdzie sama.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *