
- Przeszczep włosów
- przez MediTravel.pl
Skąd się biorą zakola?
Coraz więcej osób boryka się z krępującym i drażniącym problemem łysienia i powstawania zakoli. Przerzedzenie włosów, ich miejscowa lub całkowita utrata to doświadczenie przykre, frustrujące, odbijające się nierzadko wielkim dyskomfortem psychicznym. Objawy łysienia pojawiają się coraz częściej u młodych osób. Problem powstawania zakoli i łysienia androgenowego w większości dotyka mężczyzn, ale nie jest też obcy kobietom. Skąd biorą się zakola? Jak walczyć z tego typu problemem oraz czy przeszczep włosów daje skuteczne efekty? Na te pytania postaramy się opowiedzieć.
Typy łysienia
Ze względu na rodzaj wyróżniamy następujące typy łysienia:
- androgenowe – zwane również łysieniem typu męskiego
– najczęściej występuje u mężczyzn, choć znane są tego typu łysienia występujące u kobiet
– pojawiają się występujące nad czołem i w okolicy skroni zakola
– w związku z upływem czasu pozbawione włosów partie skóry często się łączą tworząc całkowitą łysinę
– w tym typie łysienia włosy wypadają także na czubku głowy, co powoduje powstanie tak zwanej tonsury
– ten typ łysienia przebiega z różnym nasilenie i może trwać przez wiele lat
- plackowate
– ten typ łysienia występują rzadziej dotykając 2 % światowej populacji
– jest to choroba autoimmunologiczna obejmująca utratę włosów na głowie, twarzy i ciele
– jest to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych
– pojawia się w dowolnym momencie i może być bardzo wyniszczająca psychicznie
– na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków
– ten typ łysienia jest często błędnie diagnozowany jako łysienie androgenowe
- miejscowe
Skąd się biorą zakola?
Przyczyny łysienia androgenowego, w którym pojawiają się zakola nie są do końca znane. Eksperci wskazują jednak na kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę, przyjrzeć się im i odpowiednio rozpatrzyć:
- Za podstawową przyczynę uważa się predyspozycje genetyczne. Jeśli w danej rodzinie mężczyźni wcześnie tracą włosy i pojawiają się u nich zakola istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że taki problem wystąpi u kolejnego pokolenia.
- Działanie męskich hormonów, czyli androgenów. Kluczowe znaczenie ma wpływ dihydrotestosteronu, w skrócie DHT. Jest to hormon, który powoduje obkurczenie mieszków włosowych i w ten sposób uniemożliwia normalny wzrost włosów.
- Wysokie stężenie testosteronu. Testosteron krążąc w krwi, zmienia się na związek, który uszkadza mieszki włosowe. Odporne na działanie tego związku są jedynie włosy na potylicy.
- Choroby przewlekłe i przyjmowanych w związku z tym leki.
- Wiek.
- Niedobór witamin i minerałów, który powoduje źle zbilansowana, nieprawidłowa dieta, uboga w cenne substancje odżywcze.
- Brak żelaza, a co za tym idzie anemia.
- Przewlekły stres, który może doprowadzić do zatrzymania prawidłowego wzrostu włosa, jego uszkodzenia a nawet zapalenia mieszka włosowego. Silny i nieustanny stres powoduje nasilenie wypadania włosów i pogłębia problem powstawania zakoli i łysienia
- Stosowanie leków przeciwdepresyjnych
- Choroby skóry głowy, np. zakażenie grzybiczne, występujące wraz z łupieżem i łojotokiem.
Najważniejsze jest by znaleźć prawdziwą przyczynę problemu jakim jest łysienie androgenowe i powstawanie zakoli. Przeszczep włosów to dobre rozwiązanie, ale wymagające przeprowadzenia badań u specjalisty. Na początku należy wybrać się do dermatologa, który wykluczy problem w postaci chorób skóry. Następnie należy wykonać badania laboratoryjne. Dzięki morfologii i badaniu tarczycy, rozwikłamy problem niedoboru witamin i minerałów oraz problemy natury hormonalnej.
Zakola u mężczyzn – sposoby leczenia
Sposoby leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania łysienia a także od uciążliwości problemu jakim są zakola. Rozwiązania, które proponuje medycyna, zarówna ta klasyczna jaki i estetyczna różnią się skutecznością, ingerencją, inwazyjnością oraz ceną.
Na początku warto zacząć od zmiany diety i sposobu odżywiania się, przynosi to zawsze pozytywne rezultaty wzbogacając nasz organizm w cenne mikroelementy. W sytuacji, gdy brak nam np. żelaza warto sięgnąć po odpowiednie suplementy. Korzystna jest także aktywność fizyczna, która wpływa na kondycję całego organizmu oraz ogranicza skutki destrukcyjnego stresu.
Zadowalające efekty przynosi także stosowanie specjalistycznych preparatów w postaci suplementów czy wcierek. Udowodnione jest, że preparaty zawierają w swoim składzie minoksydyl stymulują rozwój włosów i sprawiają że stają się gęstsze. Przy systematycznym używaniu tego typu produktów zauważa się efekty w postaci spowolnienia procesu powstawania zakoli oraz zatrzymania wypadania włosów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na rezultaty zaczekamy co najmniej kilka tygodni. Warto stosować także masaż skóry głowy jako sposób na ogólną poprawę kondycji włosów. Masaż pobudza krążenie krwi, a wykonywany systematycznie, może zahamować powiększanie się zakoli.
Przeszczep włosów i jego zalety
Za najbardziej skuteczną metodę w walce z zakolami bezdyskusyjnie uchodzi przeszczep włosów. Jest to trwałe usunięcie problemu łysienia androgenowego. Zabieg przynosi pożądane i wielce zadowalające rezultaty. Duża ilość osób lekceważy problem łysienia i reaguje dopiero w momencie, gdy utrata włosów staje się bardzo zauważalna a jego efekt są nie do zniesienia. Nie warto narażać się na tego typu stres i dyskomfort. Jeżeli zaobserwujemy symptomy, zbadajmy je a potem jak najszybciej usuńmy problem.
Przeszczep włosów to metoda, która wcześniej nie należała do najtańszych i na którą mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. W dzisiejszym świecie mamy ogromne spektrum możliwości, a wiele krajów specjalizuje się w wybranych zabiegach medycyny estetycznej. Osoby poszukujące profesjonalnej, ale także znośnej cenowo pomocy powinni rozejrzeć się i przeanalizować oferty kliniki w Turcji. Od kilku lat wiodą one prym w zabiegach przeszczepu włosów, przy czym dysponują świetnie wyszkolonym zespołem ekspertów o ogromnym doświadczeniu.
Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?
U wielu osób mających problem z ubytkami owłosienia na skórze głowy źródłem takiego stanu są uwarunkowania genetyczne. Mieszki włosowe wykazujące nadwrażliwość na DHT – najaktywniejszą formę testosteronu, czyli męskiego hormonu płciowego, przyczyniają się do powstawania m.in. zakoli. Przeszczep włosów jest w tym wypadku jednym z zalecanych rozwiązań. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy łysienie androgenowe można wyleczyć. Całkowite zahamowanie tej dolegliwości jest niemożliwe. Istnieją jednak efektywne metody minimalizowania jej skutków i tym samym uzupełniania widocznych ubytków fryzury.
Stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w której wspomniany problem doprowadza do całkowitej utraty włosów na głowie. Doraźne środki w postaci specjalnych kosmetyków czy przepisane przez specjalistę farmaceutyki są zbyt słabe, by doprowadzić do poprawy opisanego stanu. To także nieskuteczne rozwiązanie, w momencie gdy znacząco rozwiną się zakola. Przeszczep włosów jest jednak sposobem na odzyskanie naturalnej, doskonale wyglądającej fryzury – również i w takich przypadkach.