{Przeszczep włosów Metody
  • 0

Nowoczesne metody przeszczepu włosów

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg nowoczesnych metod przeszczepu włosów zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Nadmierne wypadanie włosów prowadzące do łysienia dotyczy bardzo wielu osób. Jest problemem, który powoduje m.in. obniżoną samoocenę i brak pewności siebie. Z łysieniem borykają się przede wszystkim mężczyźni, jednak mocno przerzedzona fryzura często jest też widoczna u pań. Jeśli wszystkie metody zawodzą, nie oznacza to, że z łysiną trzeba się pogodzić.

Nadmiar androgenów powodem łysienia kobiet i mężczyzn

Na nadmierne wypadanie włosów spowodowane androgenami skarży się bardzo wiele osób, szczególnie mężczyzn. Aż 90% przypadków łysienia u mężczyzn wynika właśnie z tego powodu. Utrata włosów u panów zazwyczaj przebiega w sposób typowy. Rozpoczyna się od przedniej części głowy i przesuwa się coraz dalej ku potylicy, tworząc zakola. Skala Norwooda, która powstała właśnie w celu oceny stopnia zaawansowania łysienia, idealnie obrazuje ten proces. W przypadku pań sprawa wygląda inaczej, ponieważ utrata włosów rozpoczyna się w okolicach przedziałka i przebiega w zupełnie inny sposób. Ten typ łysienia przedstawiono na tak zwanej tabeli Ludwiga.

Kiedy warto zdecydować się na przeszczepu włosów?

Z łysieniem można próbować walczyć na wiele sposobów, począwszy od różnego rodzaju wcierek, szamponów i płynów aż po suplementy diety. Z pewnością wiele z tych sposobów może okazać się pomocne i skuteczne, jednak jeśli włosowy problem powraca, a łysina się powiększa, warto spróbować dotrzeć do czynnika powodującego złą kondycję włosów. Kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym wypadaniem włosów a ponowne odzyskanie bujnej i gęstej czupryny wydaje się być niemożliwe, warto rozważyć ich przeszczep.

Micro FUE – nowoczesna metoda przeszczepu włosów

Micro FUE jedna z metod przeszczepiania włosów. Polega na pobieraniu z obszaru dawczego pacjenta większej ilości graftów, czyli mieszków włosowych wraz z cebulkami i gruczołem łojowym. W odróżnieniu od tradycyjnej metody FUE transplanty nie są wydobywane wraz z dodatkową skórą głowy. W trakcie zabiegu lekarz za pomocą głowicy stempla pobiera większą liczbę przeszczepów na centymetr kwadratowy a mniej skóry. Dużą zaletą tej metody jest także krótszy czas gojenia oraz mniejszy stopień naruszenia obszaru dawczego pacjenta.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem wymagane jest całkowite ogolenie miejsca pobrania graftów, dlatego lepiej skracać włosy już wcześniej robiąc to stopniowo, aby przyzwyczaić się do fryzury. Tak zwanym obszarem dawczym, czyli miejscem, z którego będą pobierane mieszki włosowe, jest najczęściej potylica. To właśnie w tym obszarze włosy są najmniej narażone na łysienie androgeniczne, przez co zachowują swoją gęstość i lepszą kondycję. W razie konieczności istnieje możliwość pobrania mieszków z innego obszaru na ciele np. z brody lub klatki piersiowej.

Pobieranie graftów do zabiegu przeszczepu włosów

Pobieranie transplantów odbywa się za pomocą specjalnego ostrza o bardzo małej średnicy, minimalizującego późniejsze wystąpienie blizn. Podczas jednego zabiegu pobiera się nawet ponad cztery i pół tysiąca graftów. Pobrane mieszki włosowe trafiają do wcześniej przygotowanych kanałów przebiegających do ustalonej linii czołowej włosów pacjenta. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ odpowiednie wszczepienie mieszków warunkuje późniejszy, naturalny wygląd fryzury. Aby tak się stało, kanały muszą być umieszczone jak najbliżej siebie, lecz nie mogą się stykać. Złączenie kilku kanałów ze sobą mogłoby skutkować pojawieniem się nieestetycznych blizn i zaburzyć ostateczny efekt zabiegu.

Sapphire FUE – czyli przeszczep włosów metodą FUE z użyciem szafirowego ostrza

Sapphire fue jest zgodna ze standardową procedurą FUE. Różnica polega głównie na materiale użytym do wykonania ostrza, co ma znaczący wpływ na efekty zabiegu. Jak sama nazwa wskazuje, ostrze jest wykonane z szafiru, cennego kamienia szlachetnego, zamiast ze stali tak jak to bywa w przypadku zwykłych ostrzy. Szafirowa końcówka służy do tworzenia nacięć na skórze głowy w celu implantacji mieszków włosowych. Stalowe ostrza posiadają końcówkę tworzącą literkę „U”, natomiast szafirowe są zakończone tak zwanym „V”. To właśnie ostra krawędź szafiru zapewnia znacznie dokładniejsze nacięcia, dzięki czemu eliminuje ryzyko naderwania struktury sąsiedniego kanalika z mieszkiem włosowym. Zalety użycia szafirowej końcówki ostrza:

  •   Praktycznie niewidoczne blizny.
  •   Minimalny ból po zabiegu.
  •   Naturalnie wyglądająca linia włosów.
  •   Mniejsze ryzyko powikłań.

Sapphire FUE polecany dla

Przeszczep włosów tą metodą jest szczególnie polecany mężczyznom i kobietom, którzy dopiero zaczynają doświadczać problemu przerzedzonych włosów i pierwszych objawów łysienia. Zabieg pozwala zwiększyć gęstość włosów i przywrócić atrakcyjny wygląd fryzury.

Zakwalifikowanie pacjenta do tej metody przeszczepu odbywa się po konsultacji z lekarzem. Na wybór metody FUE ma wpływ kilka czynników m.in. przyczyna łysienia, gęstość włosów w obszarze dawczym, etap łysienia. Efekty po wykonanym zabiegu są widoczne między czwartym a szóstym miesiącem. Ostateczny rezultat można zaobserwować po roku od wykonania przeszczepu włosów.

Metoda DHI, czyli Direct Hair Implantation

Jest to metoda przeszczepu włosów polegająca na bezpośrednim implementowaniu mieszków włosowych. Należy do najbardziej zaawansowanych tego typu technik.

Podczas zabiegu mieszki włosowe są pobierane ze strefy dawczej pacjenta do strefy biorczej za pomocą tego samego urządzenia. Dzięki połączeniu tych dwóch etapów możliwe jest uzyskanie większej gęstości włosów w miejscach objętych łysieniem. Ryzyko uszkodzenia istniejących już mieszków włosowych jest bardzo niskie. Metoda ta pozwala kontrolować głębokość oraz kierunek umieszczania poszczególnych mieszków włosowych w skórze głowy.

Pobieranie graftów do przeszczepu włosów metodą DHI

Pobieranie włosów z obszaru dawczego pacjenta przebiega identycznie jak w metodzie FUE, ale ich osadzanie na obszarze biorczym już nieco inaczej. W tym celu wykorzystuje się tzw. pióra (choi), dzięki którym utworzenie miejsca oraz implantacja przebiegają równocześnie. Specjalny implantator umożliwia ułożenie włosów pod różnym kątem. Dzięki temu lekarz ma kontrolę i sposobność dopasowania włosa do tych już istniejących. Efektem tych działań jest naturalny sposób układania i gęste włosy pacjenta.

Do przeprowadzenia przeszczepu włosów techniką DHI nie ma konieczności golenia głowy całkowicie. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się znieczulenie miejscowe. Jedną z zalet tej metody jest gwarancja całkowitego braku blizn, ponieważ lekarz nie wykonuje otworów ani nacięć. Dlatego pacjent po zabiegu nie potrzebuje długiego czasu rekonwalescencji. DHI jest szczególnie polecany jest do przeszczepiania włosów na twarzy, czyli brodzie lub brwiach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *