
- Przeszczep włosów
- przez MediTravel.pl
Co robić, aby włosy szybciej rosły?
Włosy to współczesny atrybut piękna. Bujna czupryna dodaje pewności siebie i określa styl. O pięknych, zdrowych i lśniących włosach marzą nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Niestety nie każdy może cieszyć się idealnymi kosmykami. Problemy z nimi ma wiele Polek i Polaków. Jednym z tych głównych jest wolny porost włosów. Jak sobie z nim poradzić?
Jak szybko rosną włosy?
Każdy człowiek rodzi się z całkowitą ilością mieszków włosowych – taką będzie miał przez całe życie. Średnio na naszej głowie znajduje się ok. 100 000 mieszków włosowych. Nie wszystkie one jednak przez cały czas „wytwarzają” włosy. Z czasem niektóre z nich przestają pracować, a przez to czupryna zaczyna się przerzedzać, a my zaczynamy łysieć. Poprawnie funkcjonujące mieszki sprawiają, że kosmyki rosną z szybkością ok. 1,27 cm miesięcznie. Szybkość ich wzrostu zawsze jednak jest kwestią indywidualną i uzależnioną od takich czynników jak wiek, rodzaj włosów, ogólny stan zdrowia, pielęgnacja, dieta. Bez względu jednak na to, jak szybko rosną włosy proces ich wzrostu przebiega w trzech fazach: anagenowej, katalogowej i telogenowej.
Czy można przyspieszyć wzrost włosów?
Pytanie jak przyspieszyć wzrost włosów to jedno z częściej zadawanych wujkowi Google. W odpowiedzi na nie w wyszukiwarce można znaleźć wiele receptur, które podpowiadają co jeść, jak pielęgnować, jak myć, strzyż czy czesać kosmyki, aby szybciej rosły. Podpowiedzi dotyczą też zabiegów mogących zagęścić czuprynę. Trzeba jednak pamiętać, że cudownych środków, które by przyspieszyły porost włosów, nie ma. Kosmetyki czy dieta mogą jedynie wspomóc ten proces. Trzeba też pamiętać, że to, czy dana metoda zadziała, zależy od indywidualnych czynników – potrzeb włosów i ich podatności na składniki, które im dostarczamy. Nie ma więc co kierować się uniwersalnymi radami – sposób na przyspieszenie wzrostu włosów należy dobrać do własnych potrzeb, najlepiej stosując metodę prób i błędów.
Podsumowując, jeśli chce się przyspieszyć tempo wzrostu włosa, to należy zadbać o wzmocnienie jego macierzy oraz mieszków włosowych. Dbać trzeba jednak nie tylko o włosy, ale o skórę głowy.
Co spowalnia wzrost włosów?
Większość z nas szuka sposób na przyspieszenie tempa włosów, zapominając o tym, aby wyeliminować przyczyny spowalniające go. Tych jest natomiast niemało. Pierwsza, z którą trudno walczyć są geny. Kolejne to:
- stres
- przemęczenie i niewystarczająca ilość snu
- niewłaściwie zbilansowana dieta
- zaburzenia hormonalne (niski poziom estrogenu, wysoki poziom testosteronu, niski poziom hormonów tarczycy)
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu
- ekspozycja włosów na słońce, działanie niskich i wysokich temperatur, chlorowanej wody
- stosowanie kosmetyków do włosów zawierających podrażniające i przesuszające składniki.
Czynniki te nie tylko spowalniają wzrost włosów, ale mogą też doprowadzić do znacznego pogorszenia się ich kondycji, czyli osłabienia, łamliwości, wypadania. Konsekwencjami, chociażby długotrwałego stresu mogą być też rzadkie włosy.
Co może przyspieszyć wzrost włosów?
Sposobów na przyspieszenie tempa wzrostu włosów nie brakuje. Najlepiej przetestować wszystkie i wybrać te, które w naszym przypadku się sprawdzają. Poniżej wymienione sposoby można łączyć. Trzeba jednak pamiętać, że ich efekty zauważalne są tylko przy regularnym i systematycznym stosowaniu. Często też na rezultaty trzeba poczekać i to nawet kilka miesięcy. Niekiedy domowe sposoby nigdy nie zadziałają i sięgnąć trzeba po bardziej „inwazyjne” metody proponowane przez medycynę estetyczną. Najskuteczniejszą jest przeszczep włosów metodą DHI lub FHU. Taki zabieg można przeprowadzić korzystając z usług Meditravel. Transplantacja włosów w Turcji pozwala zagęścić czuprynę, pozbyć się zakoli, łysiny. Więcej o przeszczepie włosów możesz dowiedzieć się w FAQ Meditravel, a także kontaktując się z naszymi specjalistami – mailowo lub telefonicznie.
Wcierki na porost włosów
Najpopularniejszym domowym sposobem na porost włosów są wcierki. Pod tym słowem kryją się wszelkie ziołowe płyny (oleje ziołowe, serum, toniki), które wciera się w skórę głowy. Wcierki działające na porost włosów to te oparte na soku z brzozy, pokrzywie, skrzypie polnym.
Maseczki na porost włosów
Równie proste w zastosowaniu jak wcierki są maseczki na porost włosów. Ich plusem jest niska cena, łatwość aplikacji i możliwość stosowania tylko naturalnych składników w proporcjach dopasowanych do własnych preferencji. Maseczkę aplikuje się zaraz po umyciu kosmyków, delikatnie wcierając je, a następnie owijając włosy ciasno ręcznikiem. Preparat spłukuje się po kilku minutach dużą ilością wody. Na porost włosów można zastosować maseczkę z awokado, olejku rycynowego, nafty kosmetycznej, jajek.
Drożdżowy napój na porost włosów
Na porost włosów często polecany jest również drożdżowy napój. Jego skuteczności upatruje się w bogatym składzie drożdży. Znaleźć można w nich witaminy z grupy B, potas, selen, miedź, chrom, cynk, fosfor. Te substancje są niezwykle ważne dla włosów. Napój drożdżowy można przygotować samodzielnie z drożdży świeżych lub instant. Poleca się, aby spożywać je w ilościach 5 g świeże lub 2 g suche. Drożdże zalewa się wrzątkiem, miesza do rozpuszczenia i po przestudzeniu pije niesłodzone.
Suplementy na porost włosów
Kolejny sposób na przyspieszenie wzrostu włosów są suplementy. Dostępne są one w drogeriach i aptekach. Wiele z nich spotyka się jednak z bardzo dużą krytyką. Ich oponenci podkreślają, że suplementy na porost włosów są nie tylko drogie, ale i mało skuteczne. Często też, jeśli wykazują one jakiekolwiek działanie, to kończy się ono wraz z zaprzestaniem ich przyjmowania. Plusem tych specyfików jest jednak to, że rzeczywiście uzupełniają witaminy i mikroelementy, których brakuje w diecie. Można więc je traktować jako plan ratunkowy i uzupełnienie zdrowego odżywiania i właściwej pielęgnacji.
Suplementy na porost włosów mogą przyjmować formę tabletek, jak i herbatek. Zazwyczaj zawierają ziele skrzypu polnego, pokrzywy, nasiona lnu, kwiat nagietka, witaminy z grupy B.
Dieta na porost włosów
Na kondycję włosów duży wpływ ma to, co jemy i pijemy. Odpowiednia dieta może więc przyspieszyć porost włosów, a także poprawić ich wygląd. Najważniejszym składnikiem w jadłospisie na piękną czuprynę jest żelazo. Zgodnie z zaleceniami mężczyźni powinni spożywać 8 mg tego pierwiastka, natomiast kobiety 18 mg. Źródłem żelaza będą warzywa strączkowe, mięso, suszone owoce, nabiał. Jego przyswajalność zwiększy się, spożywając go w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C.
Równie ważnym składnikiem diety na porost jest białko. To ono buduje włosy. Białko w dużych ilościach znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego np. rybach, nabiale, jajach, mięsie, a także roślinach strączkowych i ziarnach.
Na porost włosów powinno się też spożywać dużą ilość pokarmów bogatych w witaminy z grupy B. Do diety włączyć można je, jedząc łososia, jaja i nabiał. Kolejny ważny składnik diety na porost włosów to cynk, który znajduje się w kaszy, pestkach, kakao, serze żółtym. Jadłospis na przyspieszenie wzrostu włosów nie może również zapominać o miedzi, magnezie, sennie, witaminach A, E i C oraz nienasyconych kwasach tłuszczowych.
Masaż skóry głowy na porost włosów
Porost włosów przyspiesza się poprzez pobudzenie cebulek. Najlepszym sposobem na to jest masaż skóry głowy. Jego zadaniem jest poprawienie ukrwienia skalpu, relaks, odprężenie. Po masażu skóra głowy staje się rozluźniona, co ułatwia przepływ krwi i dostarczenie do niej cennych składników odżywczych. Masaż skóry głowy można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego szczotkę. Zabieg powinien trwać kilka minut i być wykonywany regularnie.
Pielęgnacja na porost włosów
Domowe sposoby na porost włosów to również odpowiednia pielęgnacja. Włosy należy myć w umiarkowanie ciepłej wodzie, a płukać chłodnym strumieniem. Do mycia używać należy odpowiednich szamponów, a także nie zapominać o aplikowaniu odżywek i masek. Najlepiej, jeśli wszystkie kosmetyki pochodzą z jednej linii. Specyfiki pielęgnacyjne powinny być dopasowane do gatunku włosów – kręconych, przetłuszczających się, farbowanych, suchych. Pielęgnację warto wspomagać szamponami oczyszczającymi i peelingami głowy.
Olejowanie na porost włosów
Olejowanie to od kilku sezonów niezwykle modny zabieg. Można go przeprowadzać w warunkach domowych. Pomaga on zadbać o kondycję cebulek i stymuluje je do wzrostu. Włosy można olejować różnymi olejkami np. tymi o działaniu regenerującym czy pobudzającym cebulki do wzrostu. Te ostatnie działanie ma olej ze słodkich migdałów, olej lniany, olej z czarnuszki, olejek jojoba, olej z rokitnika.