• 1
  • 0

Co niszczy nasze włosy, jakie są główne przyczyny ich wypadania oraz które składniki stosować, by je wzmocnić?

Piękne i zdrowe włosy są marzeniem każdej kobiety oraz niejednego mężczyzny. Robimy wszystko by były mocne, lśniące i piękne używając pianek, jedwabiu, keratyny, wcierek czy odżywek, ale czy na pewno są one dobre ? Nasze włosy mają bardzo delikatna strukturę. Przez całe nasze życie narażone są na inwazyjne zabiegi jak farbowanie, ciasne upinanie czy złą dietę. Często też dopieramy nieodpowiednie kosmetyki, które je obciążają. 

Co jeszcze szkodzi naszym włosom ? Oto 4 błędy:

  • Gorąca woda: długa gorąca kąpiel czy też prysznic, wpływają tak samo na skórę, jak i na włosy, odwadniając oraz przesuszając. W związku, z czym włosy stają się kruche oraz skłonne do plączenia się czy wypadania. Podczas kąpieli wypłukiwana jest lipidowa warstwa ochronna włosów, której zadaniem jest natłuszczanie czy zapobieganie zanieczyszczeniom. Dlatego też włosy powinno się myć w letniej wodzie.
  • Częste modelowanie: wysoka temperatura suszarek, lokówek czy prostownic ma taki sam wpływ jak gorąca woda na kondycję naszych włosów. Zbyt wysoka temperatura uszkadza keratynę, czyli białko, z których w 85% zbudowane są włosy, stanowiąc ochronną powłokę. 
  • Zła dieta: głodówki, odchudzanie, czego się nie robi dla zgrabnej sylwetki, które szybo odbijają się na kondycji włosów. Wprowadzenie organizmu w tzw. permanentny stan głodu sprawia, że wykorzystuje energię potrzebną do utrzymania funkcji życiowych, a nie mieszków włosowych. Skutkiem ubocznym tak restrykcyjnej diety może być osłabienie włosów oraz ich wypadanie. Dlatego też dieta powinna zawierać produkty bogate w witaminy A, C, E, cynk, miedź, żelazo oraz witaminy z grupy B czy białko bądź nienasycone kwasy tłuszczowe. 
  • Ciasno plecione fryzury: praktyczne i piękne, ale mają jedną wadę, wpływają na kondycję włosów. Działania, jakim są poddawane powodują nadmierne naprężenie mieszków włosowych, uszkadzając je i prowadząc do ich wypadania. Koki, kucyki czy warkocze ciasno związane mogą prowadzić do łysienia trakcyjnego, który spowodowany jest poprzez długi ucisk. Ciągłe mikrourazy bądź mechaniczne uszkodzenia mogą nawet spowodować łysienie permanentne, a utracone włosy już nigdy nie odrosną. Można je wzmocnić poprzez mezoterapie czy laseroterapię. 

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi czynnikami, przyczyną wypadania włosów może być także zachwianie równowagi hormonalnej. Dlatego każde zmiany należy skonsultować z dermatologiem bądź trychologiem, który pomoże znaleźć źródło problemu. 

Co wpływa na nasze włosy ?

Wpływ na zdrowie naszych włosów ma wiele czynników, są to między innymi zła dieta, hormony, menopauza, leki, ciąża, palenie papierosów, itp.

  • Ciąża: także ma wpływ na kondycję włosów, zaczynają one wypadać dopiero po urodzeniu dziecka, gdyż podczas ciąży wydzielane są hormony zabezpieczające przed ich osłabieniem, hamując fazę telogenową i pozostając w fazie wzrostu oraz uśpienia. Progesteron w ciąży wzrasta nawet 100 krotnie. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie ciąży oraz rozwój płodu, ale jak każdy ma także skutki uboczne, zaliczamy do nich gruczoły potowe oraz łojowe, które zaczynają intensywniej działać, w związku, z czym na skórze mogą się pojawić ropne zmiany, a włosy będą się bardziej przetłuszczać. 
  • Menopauza: również ma wpływ na wypadanie włosów. W okresie przekwitania mamy doczynienia z niedoborem estrogenów, które odpowiedzialne są za krążenie krwi i stężeniem progesteronu. Wzrasta zaś poziom androsteronu, który może prowadzić do łysienia typu męskiego. 
  • Hormony: zmiany hormonalne związane są z ciążą, menopauzą oraz z nadczynnością bądź niedoczynnością tarczycy.   Nadmiar androgenów sprzyja utracie włosów w przypadku obu płci. Za regulowanie poziomu tych hormonów odpowiedzialne jest podwzgórze. Stres, zła dieta czy toksyny powodują, że nasz układ hormonalny zaczyna produkować zbyt dużo męskich hormonów, doprowadzając do utraty włosów. Androgeny w przypadku kobiet, mowa tu o testosteronie i DHEA, wydzielane są przez korę nadnerczy, zaś androstendion czy DHT wydzielają, bowiem jajniki. Ten ostatni dihydrotestosteron prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych w efekcie, czego struktura włosa ulega osłabieniu. 

Co jeszcze ma wpływ na nasze włosy ?

  • Stres:, gdy się stresujemy nadnercza produkują duże ilości androgenów, które osłabiają cebulki włosów. Poza tym podczas stresu wydziela się prolaktyna, a podwyższone stężenie owego hormonu we krwi prowadzi do jednej z przyczyn łysienia, czyli hiperprolaktynemii. 
  • Zła dieta: związana jest z niedoborem żywieniowym, czyli brakiem niektórych składników pokarmowych, które są niezbędne, jak witaminy. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszelkie braki uzupełniać odpowiednimi suplementami. Aby dowiedzieć się, czego nam brakuje należy wykonać badanie krwi. Ważne jest, aby nasze posiłki spożywać regularnie i aby były one pełnowartościowe.
  • Leki: przyjmowanie niektórych leków także może powodować wypadanie włosów. Zalicza się do nich leki cytostatyczne oraz immunosupresyjne, zwykle kojarzone z nowotworami. Tego typu preparaty mogą być także przepisywane przez dermatologa w celu leczenia łuszczycy lub pęcherzycy. Włosom zaszkodzić mogą nawet leki przeciwtarczycowe czy na rozrzedzenie krwi, podobnie jest w przypadku antykoncepcji. 
  • Zła pielęgnacja: ciasno spięte fryzury, tapirowanie czy ściskanie gumkami sprawia, że nasze włosy się łamią. Do mechanicznych uszkodzeń zaliczamy prostownice, czy lokówki, ale także gorące powietrze z suszarki. 
  • Czynniki zewnętrzne:, czyli zmiany pór roku, mocne słońce, wiatr, kąpiele w słonej bądź chlorowanej wodzie, a nawet noszenie czapki zimą. Nie da się ich jednak uniknąć, ale można wspomóc włosy poprzez dbanie o nie, na co dzień nakładając maseczki i zdrowo się odżywiając.

Odpowiednia diagnoza

Aby zwalczyć, którąś z powyższych potrzeb należy zacząć od jej zdiagnozowania. Pomoże nam w tym trycholog bądź dermatolog oraz badania krwi, które zostaną przez nich zlecone. 

Oto 9 niezbędnych produktów, które poprawią kondycję twoich włosów. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w twojej codziennej diecie. 

  • Orzechy: laskowe, włoskie, pecan oraz brazylijskie. Orzechy zawierają selen, który wpływa na kondycję skóry głowy oraz cynk, który przeciwdziała wypadaniu włosom.
  • Tłuste ryby morskie, jak łosoś czy makrela. Zawierają kwasy omega 3, witaminę B12 oraz żelazo, które zapobiegają wysuszaniu się skóry głowy, nadając jej połysk. Zamiennikiem dla wegetarian jest olej z siemienia lnianego, które także zawiera kwasy omega 3.
  • Ciemnozielone warzywa: brokuły, zielona fasolka, szpinak, kapusta czy sałata pak choi stanowią źródło witaminy A oraz C, z których nasz organizm wytwarza sebum powlekające włosy.
  • Pomarańczowe warzywa i owoce, jak marchew czy morele, które zawierają dużo witaminy A.
  • Warzywa strączkowe oraz fasola, które są źródłem biotyny, ich brak w diecie może powodować kruszenie się włosów. 
  • Kurczak: to proteiny oraz witamina B, które zapobiegają łamaniu się włosów.
  • Jajka w każdej postaci, są źródłem biotyny, protein oraz witaminy B12. 
  • Nabiał, który zawiera wapń. Można go znaleźć w mleku, serach czy jogurtach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *